Význam pojmu Yin-Yang
Pojmy yin a yang se vztahují k taoistické filozofii. Jsou to velice univerzální pojmy, bez kterých se neobejde ne jen čínská filozofie, ale ani medicína, astrologie, věštění a historie. Nebudeme se zde zabývat popisováním vlastností Tao, nebo yinu a yang-u. V českém jazyce je dneska řada knih, které uvedené pojmy vysvětlují.
Jde o dvě doplňující se síly, nemyslitelné jednu bez druhé. Právě způsob střídání těchto dvou sil čínská filozofie označuje jako Pět prvků, o kterých jsme zde hovořili, jelikož jsou také součástí umění Feng shui. Zjednodušeně řečeno to znamená, že se yin a yang střídají v pěti fázích, jež jsou symbolicky označeny jako dřevo, oheň, země, kov a voda.
Ve Feng shui rozlišujeme oblasti, které jsou více yang-ové nebo více yin-ové povahy. Sektory, v nichž převládá yang jsou ty, kde se nacházejí dveře nebo okna, průchodné nebo světlé místnosti, nebo ty ovlivněné elementem Oheň. Yin-ové sektory jsou tiché a tmavé, izolované, vhodné pro odpočinek a spaní.
I když ve Feng shui často používáme výraz: "zbavit se přebytků yin-u", v žádném případě to neznamená, že energii yin nepotřebujeme. Musíme si pamatovat, že nám ve Feng shui jde vždy o balanc (rovnováhu).
Základní charakteristiky yin-u a yang-u jsou:
Yin |
Yang |
Ve studiu Well-balanced se prodávají perly a jadeity (nefrity) na posilování yin-yang energií. Perla je nemocnějším symbolem yin energie, zatímco jadeit (nebo nefrit) reprezentuje a mocně posiluje yang. Sjednocení těchto dvou pólů čínská mytologie často prezentuje Drakem, který si hraje s perlou. Jsou to mocné symboly věčně proudící živé a tvořivé vesmírné energie.
muž
nebesa
život
Slunce
zlato
jadeit /nefrit/
pohyb
energie
oheň
jaro, léto
den
teplo
sucho
světlo
nahoře
povrch