Je patrné, že dochází k jakési změně mužského a ženského principu
Už umění a filosofie raného 20. století naznačilo změnu takzvaného "mužského" a "ženského" principu. Slovy čínské filosofie by se dalo říci, že dochází k změně yinu a yangu na makroplánu. Podobně o tom psal Jung. Jde prý o projev kolektivní Animi, která dlouho trpěla za vlády kolektivního Animuse v antické, křesťanské a v mnoha jiných podobných kulturách.
Dnes je ve světě spousta různých hnutí, bojujících za práva žen nebo práva homosexuálů.V obou těchto případech jde o totéž -najít rovnováhu mezi mužskými a ženskými prvky, jak na společenském plánu, makroplánu i na individuálnímu plánu. Jako by mužský princip, který vládl jak v starořecké kultuře (Otec, Jupiter, Nebe), tak v křesťanské kultuře (Bůh, Otec a Syn) musel udělat trošku víc místa, a dát více práv a respektu, ženskému principu (Země, Matka, Luna). Dlouho jsme rostli jen nahoru, a teď možná potřebujeme růst spíše směrem dolů, říkají mudrcové.
Liz Greeneová pojednává o zmatku, který dnes ovládá otázku sexuality z hlediska probuzení kolektivní Animi. V tomto kontextu, píše: "Homosexualita není ani příčinou ani nemocí. Je to způsob, jaký člověk volí - ať už vědomě i nevědomě - aby symbolicky vyjádřil svůj životní stav." (Duše a vesmír, Sagitarius, 1995, s. 145).