Považuje se v současné Evropě za kulturu to, co donedávna byla subkultura?
V procesu hledání smysluplných hodnot a úsilí o hlubší poznání vnitřního života nebo vztahu mezi člověkem a vesmírem velice oživil zájem o prastaré esoterické nauky jako je astrologie a alchymie nebo o staré náboženské systémy jako je egyptský, indický a jiné. Dnes je běžné v medicíně v Evropě a Americe používání akupunktury a energetického cvičení.
To, čemu dnes říkáme alternativní disciplína nebo alternativní věda, se často pohybuje mezi vědou a kvazi-vědou, ale vypadá to, že je nutné mezi nimi balancovat. Určité otázky, které se zdály tak vzdálené od toho, co považujeme za evropskou vědou, současná věda už potvrdila - jako existence telepatie, objasnila fungovaní telekineze, dokázala, že embryo nebo květina vnímají hudbu atd.
Astrologie byla v evropských společnostech považována za jakousi pověru, a tím nebyla součástí uznávané kultury, patřila do světa subkultury. Podobně to bylo i s uměním jako je Feng shui. I když během tisíciletí Číňané na základě tohoto umění stavěli (stejně jako Egypťané a jiní), bylo často považováno za "podzemní umění", a "směs lidových pověstí a předsudků", jak to říká např. Kwan Lau (Feng shui, Pragma, 1966, s.17). Dneska se to ovšem, mění.