Druhy perel
Existují tři základní druhy perel. Jsou to přírodní perly, umělé perly a kultivované perly.
Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů, převážně čínských, ale také japonských, indických, australských atd. Ve studiu Well-balanced prodáváme čínské říční a mořské perly.
Jsou tyto perly pravé? Je to velice často kladena otázka prodavačům perlových šperků. Tato otázka v dnešní době pomalu ztrácí význam, protože pravé perly by asi měly být jen přírodní perly, které vznikají v těle ústřice bez intervence člověka. Pravost perly se zjistí rentgenem, kultivované perly vypadají stejně jako přírodní, které jsou jinak natolik vzácné, že se už vůbec volně neprodávají.
Umělé perly jsou poměrně časté. Málo se ví o tom, že jsou například španělské perly Majorica pearl umělé. Umělé perly lze rozpoznat povrchním pohledem. Obecně platí, že pokud jsou všechny stejné a jsou bez nepravidelností, bude se jednat pravděpodobně o perly umělé. Tyto perly se vyrábí ze skleněných kuliček, které se obalují speciální hmotou, která je často dělaná z perleti. Umělé perly postrádají individualitu, ale mohou být velmi atraktivní díky své velikosti a lesku.
Kultivované perly se vyskytují v mnoha různých druzích, a můžeme jim všem říkat opravdová perla. Takové perly jsou: Akoya, Tahity, South Sea, Mabe, a jiné druhy mořských a říčních perel.
Kultivované perly vznikají, pokud se do schrány ústřice přidá cizí tělísko, jádro, nebo část tkáně pláště, respektive zrnko. Cizí těleso vyvolá obrannou reakci ústřice, která začne vylučovat perleťovou látku na obalování toho tělesa. Ccena perly často záleží na délce růstu a dosažené velikosti. Obecně jsou cennější perly, které rostou pomalu. Známé Akoya perly a podobné mořské druhy perel se tvoří implantací jádra, zatímco říční potřebují pro svůj vznik implantovat pouze část tkáně pláště.
Ve studiu Well-balanced prodáváme převážně říční perly, a v menším množství i mořské perly. Říční (sladkovodní) perly jsou dnes velice oblíbené díky své kráse a cenové dostupnosti.